Mike Leake – Strasburg Who?

Leake je meno, ktoré by ste si mali skôr zapamätať

Žiadny Strasburg, žiadny Chapman, ale Mike Leake je zatiaľ najlepším rookie starting pitcherom ligy. Prišiel potichu, takmer nikto nevie odkiaľ a vypálil méty takmer všade kde prišiel. Ako je to vlastne možné, sa vám pokúsi objasniť tento článok.

Základné info na začiatok nás neminie ani v tomto článku. Takže Michael Raymond Leake sa narodil 12. 11. 1987 v San Diegu a tento rok teda debutuje v Major league v drese Cincinnati Reds na poste štartujúceho nadhadzovača, čiže člena základnej rotácie. Prvý krát bol draftovaný už v roku 2006 teamom Oakland Athletics, ale rozhodol sa nepodpísať a vybral si radšej pokračovať v kariére na college. V roku 2009 teda znovu vstúpil do draftu ale už s menom známeho esa z univerzitných trávnikov. Cinci si ho vybrali ako 7. voľbu v prvom kole draftu a úspešne ho podpísalo za bonus 2,9 milióna dolárov.

College career

Po úspešných či už pálkarských alebo nadhadovačkých začiatkoch na High school sa po príchode na univerzitu Arizona state rozhodol Mike predsa len zamerať na pitching a s odstupom času môžeme toto rozhodnutie pomaly považovať priam za geniálne.

V prvom roku, ako freshman, vyprodukoval bilanciu 13 výhier 2 prehry ERA 3.69, ktorá mu vyniesla množstvo ocenení a položila základy úspešnej college kariéry.

Druhý rok, ako sophmore, nadviazal klasicky tam kde skončil po prvom roku. Absolútne nesklamal a podarilo sa mu opäť posunúť svoje baseballové umenie o nejaký ten level vyššie.  Bilancia 11-3, ERA 3.49 mu opäť vylepšila reputáciu, ale čo hlavne v tomto roku upútalo pozornosť scoutov je pomer 104 K / 20 BB, ktorý vyprodukoval v 121 inningoch.

V lete 2008 ho teda neminula pozvánka do USA Collegiate National Teamu,  s ktorým zavítal i na turnaj do Česka a spravil bilanciu 3-0, 0.69 ERA. V tomto období už začal Leake významne pútať pozornosť scoutov a bolo zrejmé, že ak mu zdravie vydrží, do MLB sa dostane z vysokej draftovej pozície.

Tretí rok, ako junior sa svojím výkonom zapísal až do análov Arizona state, keď sa prezentoval na konci roka s bilanciou 16-1, 1.71 ERA. Popritom pridal 162 strikeoutov počas 142 inningov, v ktorých pálkari proti nemu pálili s priemerom len 0.193. Dominanciu potvrdzujú aj fakty, že Leake v tejto sezóne odhádzal  7 kompletných zápasov, z toho 2 boli i back to back shotouty tvoriace tiež šnúru 26 inningov bez pusteného runu. Nikoho teda neprekvapí, že si na konci sezóny pridal do zbierky ďalšie množstvo ocenení, z ktorých jedno z najvýznamnejších je napr.  označenie National Player of the Year. Ďalší rok na college by bol len strata času, a tak ako už vieme, Mike sa rozhodol prijať pozvánku do draftu, aby rok na to mohol prijať novú výzvu – likvidovať pálkarov v Major League.

Baseball profile

Michael Leake má výšku iba 6“1 a váhu 190 lbs, takže to nieje veru žiadny nadhadzovač so silným ramenom ako napr. Strasburg. Ok, Leake nemá silné rameno, nemá rýchle silové nadhody a nemá teda ani veľký potenciál na produkciu strikeoutov. Zrejme na vrchole kariéri nebude tak dominantné eso ako Strasburg, ale i tak so dostane veľmi vysoko. Je snáď niekto nespokojný s Marcumom, či Cainom?

Spomenuli sme nevýhody oproti Strasburgovi, no naopak sú tu aj výhody, ktoré má oproti nemu. V prvom rade, Leake má techniku rozvinutú pomaly na úrovni top 20 hráčov ligy. Oproti tomu, Strasburg má parádny upside, ale jeho sila v ramene mu bude miestami na obtiaž, kým si dostatočne nerozvinie techniku a nedostane svoje zbrane úplne pod kontrolu. Preto je momentálne Leake už v MLB a Stephen len na ceste, vďake lepšej technike je proste Leake viac MLB-ready hráč.

Ešte je tu ale jedna nemenej dôležitá výhoda oproti Stephenovi, ktorú nemôžem nespomenúť. Leaka čaká pravdepodobnejšie dlhšia kariéra ako Strasburga. Silový pitcheri, ako nás učí história, sú viac náchylnejší k zraneniam a ich kariéry sú síce viac impulzívnejšie, ale o to kratšie. U hráčov s lepšou technikou ku sklonku kariéry taktiež nedochádza zďaleka k tak výraznému poklesu rýchlosti nadhodov, takže Leake sa zrejme bude smiať nakoniec ako posledný.

Ak niekto spochybňuje Michaelov úspech na homerun-friendly štadióne Reds, je opäť na omyle. Ako som už prezradil, Leake si nechodí po strikeouty a tak ostávajú jeho možnosti ako si získať outy len v groundballoch alebo flyballoch.  Michaelova voľba padá na groundbally, takže pálkari na návšteve Cinci s Leakom na kopci zostanú od homerunov ešte ďalej ako keby si spravili výlet na Petco park do San Diega.

Ostáva nám ešte odhaliť Leakov arzenál nadhodov.  Takže žiadny cannon arm, žiadny 95+ fastball. Michaelov fastball začína na 94 mph a končí zápas na 88 mph. Okrem toho má solídny slider a viac-menej priemerný curveball. Avšak, to najlepšie som si nechal na ešte na koniec. Najnebezpečnejší pitch, ktorým Leake disponuje a ktorý snáď ešte teraz nedá spávať jeho bývalým protivníkom z college, je changeup. Týmto nadhodom terorizuje pálkarov absolútne kedykoľvek nehľadiac na počet ballov či strikov a neraz ho už dostal z nejednej šlamastiky.

Fantasy value

Keďže vidím Michaela ako viac MLB-ready hráča, očakávam od neho lepšie výsledky ako od Strasburga v prvom roku kariéri. Viac odhádzaných inningov bude mať na svedomí i viac wins, ktoré budú mať podobu dvojciferného čísla, niekde na úrovni medzi 10-15 wins. Výsledná ERA bude taktiež pod úrovňou 4.00, čo je na nováčika solídny výsledok. Počet strikeoutov nebude síce veľmi úžasný, ale celkovo 4 K na zápas je od nováčika stále  prijateľná produkcia. Momentálne má Leake bilanciu 5-0, 2.22 ERA, 1.23 WHIP s priemerom jeden homerun na tri zápasy, takže minimálne Cinci fans sú z neho kompletne na mäkko. Je jasné, že 2.22 ERA si neudrží, keďže je ešte stále dosť mladý a po all-star game ho zrejme bude čakať horšia polka sezóny, ale ERA môže bez väčších ťažkostí  byť udržaná tesne na hranici 3.50 a to už je pomaly číslo na ktorého úrovni bude i ERA Stephena Strasburga. Takže posledné slovo, najlepší rookie starting pitcher podľa mňa? Môj call je Mike Leake, ktorý nakoniec ukáže, že sú to predsalen výhry a nie mená, ktoré nakoniec odlišujú víťazov od porazených.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s