Carlos Santana – nielen ďalší kúsok do skladačky Indians

Welcome another future all-star catcher

Kedysi dávno (2004) podpísali Dodgers nedraftovaného voľného hráča z Dominkánskej Republiky, istého Carlosa Santanu. V tom čase tomuto hráčovi nikto neprorokoval úspešné roky v Majo League a nikto mu ani nevenoval náležitú pozornosť. Prešli 4 roky a náš Carlos stále veľa ľudí nepresvedčil, hoci za uznanie stál i holý fakt, že sa udržal v Minor systéme Dodgers s primátom bývalého UFA –undrafted free agent. Vďaka presvedčeniu, že sa nejedná o pálkara s veľkou porciou talentu, sa rozhodli v L.A. zhodnotiť aspoň ten kúsok potenciálu, ktorý Santana predstavoval. Takže v roku 2008 sa s Jonom Meolanom sťahoval do Clevelandu na výmenu za veterána s menom Casey Blake i náš Dominikánec, aby tak o dva roky neskôr ukázal nielen Dodgers, ako hlboko sa v ňom ľudia mýlili…

Myslíte si, že by ten trejd odklepli Dodgers znova? Veru nie a ja vám poviem v nasledujúcich riadkoch prečo…

Pekne ale poporiadku, najskôr pár základných faktov. Carlos Santana je teda 24-ročný catcher v teame Major League, Cleveland Indians. Do teamu Indians bol povolaný v júny tohto roka už s renomé elitného talenta, ktoré mu pred sezónou vynieslo umiestnenie v TOP 10 u každého poriadneho rebríčku prospectov.

Minor league career

Obrat o 360 stupňov nastal  v Carlosovej kariére ešte rok pred trejdom do Clevelandu. V Minor teame Dodgers po skutočne biednych sezónach i na najnižších leveloch zrazu Santana naložil za sezónu 14 HR + 96 RBI v 99 zápasoch pri AVG 0.323 . Na vtedajšie Carlosove pomery neskutočné čísla, veď rok predtým mal avg 0.223 , o polovicu menej HR a k tomu len 36 RBI. To všetko v takmer rovnakom počte zápasov. Dodgers to ale zobrali spôsobom, že Santanove čísla sú ďaleko lepšie ako jeho skutočné schopnosti, a tak sa rozhodli pre „sell high“.

O rok potom, už v Minor teame pod zmluvou s Indians, jeho one-year show na pálke dostala druhé pokračovanie, pri ktorom zaručene padla sánka aj každému členovi manažmentu Dodgers. Tentokrát to bolo 23 HR, 97 RBI, 91 runov pri avg 0.290, no na úrovni double A, čiže o stupienok vyššie ako rok predtým. To už bolo teda nad slnko jasné, že Santanove čísla počas poslednej sezóny v Minore Dodgers boli reálne a L.A. si nechalo odkráčať z teamu špičkový prospect.

Sumár sezóny 2009 v drese teamu Akron(pod organizáciou Cleveland Indians), Eastern League:

–          11. v avg (0.290)

–          3. v runoch (91)

–          2. v HR (23)

–          2. v RBI (97)

–          1. v BB (90)

–          4. v celkovom počte získaných mét (227)

–          2. v OBP (0.413)

–          1. v OPS (0.943)

–          1. v SLG (0.530)

–          Eastern League MVP + účasť v future All-star game

Baseball profile

Santana je zrastom nižší pálkar, no o nedostatku sily vďaka výške 5”11 (180 cm) nemôže byť ani chýru. To, čo z neho robí tak vysoko hodnoteného mladého catchera, sú predovšetkým jeho pálkarské schopnosti. Celkovo sa jedná z hľadiska ofenzívy o všestranného pálkara, bez akýchkoľvek väčších nedostatkov.

V prvom rade disponuje plusovou silou, ktorá mu zaručuje odpaly do akejkoľvek časti fieldu. Po mesiaci v Major League je jeho ISO na hodnote 0.291 a extra base hity produkuje skutočne ako na bežiacom páse – pre porovnanie napr. Josh Hamilton má ISO 0.280 a z ostatných catcherov sa Santanovi nikto ani len nepribližuje.

Ak vás napadlo, že vďaka veľkej sile budú jeho nedostatky v disciplíne na pálke, tak vás napadla blbosť. Santana opäť potvrdzuje svoju všestrannosť. V Minore posledné dve sezóny vždy zakončil s väčším počtom walkov ako strikeoutov a v nastúpenom trende pokračuje i v Major League. Po odohratí 32 zápasov má na konte úctyhodných 28 walkov a len 19 strikeoutov. Jeho BB/K ratio zrejme o niečo klesne, ale i v tom najhoršom scenári, Santana bude mať aspoň toľko walkov čo strikeoutov.

V jeho prípade sa jedná o naozaj dobre rozvinuté „eye“, vďaka čomu odhaduje dráhu nadhodov so solídnou presnosťou. Taktiež je trpezlivý a neprešvihne veľa nadhodov mimo strikezóny. Okamžite ale ako vidí nadhod smerujúci do vnútra zóny, ihneď odpaľuje nehľadiac na to, či sa jedná o inside/outside nadhod, alebo vrch/spodok jeho strikezóny. V tomto smere zatiaľ ukázal veľmi dobrý cit a dá sa smelo vyhlásiť, že mu doslova patrí celá jeho strikezóna.

Ako switch hitter si dokáže bez väčších problémov poradiť či už s RHP, alebo s LHP a jeho kontakt pri odpale je takmer bez rozdielu rovnako solídny z oboch strán. Je jasné, že jeho AVG nikdy nebude tak dobré ako u skutočného leadoff hittera, ale na cleanup či three-hole mu 0.280 – 0.300 určite bude stačiť.

Ďalšia z jeho pozitívnych vlastností je jeho atletickosť. Samozrejme, že to nie je veľký base-stealer, no na svoje silové pomery má slušnú výkonnosť na métových chodníkoch. Sám dobre vie, že má len priemernú rýchlosť, ale i tak z nej dokáže vyťažiť maximum vďaka tomu, že behá naozaj umne.

Z hľadiska defenzívy, Carlos je bývalý OF a 3B, ktorého už Dodgers presunuli „behind the plate“, čiže na post catchera. Viedli ich k tomu hlavne jeho silné ramená, ktoré dokážu vyslať veľmi rýchle príhody na méty na likvidáciu napr. base-stealerov. Presnosť jeho príhodov je na jednej strane na dobrej úrovni, lenže na druhej strane je to vec , ktorú by nebolo zlé ešte viac vylepšiť. Ak má veru Santana ešte niekde rezervy, tak určite je to predsa len defenzíva, keďže „big league“ catching si vyžaduje viac učenia než väčšina ostatných postov.

Trocha mu v defenzíve ako catcherovi škrípalo i prijímanie nadhodov, ktoré smerovali mimo zónu, no aj túto časť jeho hry dotiahol aspoň na priemernú úroveň. Vďaka jeho príkladnej „work ethic“ sa očakáva, že v defenzíve by mal spraviť minimálne niekoľko ďalších krokov vpred. Možno jeho angličtina, alebo „signal-calling“ budú práve veci, ktoré poženie najbližšie o level vyššie.

Fantasy value

Vďaka svojím nesporným ofenzívnym schopnostiam bol doteraz Carlos najčastejšie prirovnávaný práve k jeho predchodcovi na poste catchera Indians, Víctorovi Martínezovi. Toto prirovnanie ale nie je úplne presné. Ok, obaja sú switch hitteri, začínali s baseballom na inej pozícii a ich prednosť je predovšetkým v ofenzíve, no to je asi tak všetko. V skutočnosti je Santana o niečo nižší, atletickejší, a lepší ako baserunner. Síce má o niečo horší kontakt pri odpale ako V-Mart, čo sa prejavuje na o niečo nižšom pálkarskom priemere, ale na druhej stane disponuje väčšou silou a v neposlednom rade získava i viac mét zdarma.

Nakoniec nám ostáva už len odhadnúť Carlosov fantasy potenciál, ktorý bude určite nemalý. Keď si to zhrnieme, Santana dokáže hitovať pre vysoký pálkarský priemer a navyše v kombinácii s nadpriemernou silou. Baserunning mu nerobí problémy a s jeho skvelou plate discipline je v nebezpečenstve i pre niektorých „nedotknuteľný“ Stephen Strasburg. Zlepší ešte defenzívu a čoskoro tu máme skutočne All-Star catchera na najvyššej úrovni. V Major League ho už o rok zrejme čaká pokorenie hranice 20 HR za sezónu a v najlepších rokoch dokonca 30 HR preňho nebude až tak veľkým problémom. Čo sa týka prospectov, je vždy lepšie držať sa pri zemi a očakávať radšej menej, no Carlosa podceniť by bola veľká chyba.

Už samotný catcher Giants, Buster Posey, bol tento rok solídne underrated, a to sa Carlosovi dostalo ešte menej pozornosti, pritom je to celkovo hitter s lepším ofenzívnym potenciálom.  Pri predstavení Bustera Poseyho som prorokoval, že len velikáni ako Mauer, McCann, či Martinez budú mať lepší zvyšok sezóny ako Posey, no skutočnosť je taká, že za posledný mesiac bol najproduktívnejší catcher práve Posey a tretí za ním predmet tohto článku, Carlos Santana.

Čo teda naznačujem? Top 5 pre catcherov bude o rok vyzerať v štýle Mauer, McCann, Martinéz Posey, Santana. Presne tak, Santana nie je žiadny priemer ako Martin, Soto, Molina, a podobne. Santanu v najlepších rokoch zrejme čaká 25-30 HR, 90-100 RBI a slušná porcia runov. Zrejme to nebude hneď ďalšiu sezónu, ale 80-90 RBI pri dobrom zdraví  a kúsku šťastia môže byť vašich už o rok.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s