Mike Stanton – nový yardový rekordér?

Predstavujem budúceho cleanup hittera Marlins

Zamyslite sa, ako by ste odpovedali na otázku, ktorý pálkar na Floride má najväčšiu silu. Vaša odpoveď je Dan Uggla, či Hanley Ramirez? Potom ste bohužiaľ na omyle, správna odpoveď znie práve Mike Stanton. Prečo? Len sledujte hodnoty ISO spomenutých troch pálkarov Marlins: .235 Uggla, .169 Ramirez a nakoniec jasný víťaz .290 Stanton. Ešte máte nejaké pochybnosti? Prosím, pokračujte ďalej v čítaní tohto článku…

Profil

Mike Stanton je ešte len 20-ročný pravák na poste RF v tíme Florida Marlins. Draftovaný bol tiež Floridou, a to v MLB drafte z roku 2007. Už v druhom kole si naňho siahli Marlins s nádejou, že tromfnú všetky ponuky, ktoré Stanton dostal od USC ( University of Southern California). Nakoniec sa im to aj podarilo, a tak sa ešte len 17-ročný Stanton pobral na opačný, východný koniec USA, na Floridu. Do MLB ho povolali Marlins 6. júna tohto roku a okamžite začal dokazovať svoje silové kvality, ktoré si viac priblížime až v ďalších častiach článku…

Mike Stanton na High School

Ako stredoškolák Mike navštevoval Notre Dame High School v Californii. Túto školu preslávili mená ako víťaz CY trofeje Jack McDowell, či bývalá jednotka draftu Tim Foli. Hoci chýbajú presné čísla, Stanton si v tomto období viedol dobre a vyslúžil si uznanie v podobe draftovania v druhom kole draftu 2007. Počas svojho pôsobenia u Notre Dame skúšal ešte ďalšie dva športy, jedným z nich bol i americký football a do svojho footballového univerzitného tímu ho chcel i tréner USC Trojans, Pete Caroll. Nakoniec  sa ale Mike rozhodol vo svojom živote preskočiť kapitolu univerzita, a tak i náš článok pokračuje s pohľadom na jeho účinkovanie v Minore Marlins.

Účinkovanie v Minor League

Napriek vysokým  očakávaniam, Stanton tlaku nepodľahol a začal v plnej paráde prezentovať jeho silové odpaly už od skorých začiatkov v Minore. V roku 2007 toho veľa ešte nestihol, veď odohral len 17 zápasov, ale rok 2008 už bola iná káva. V 125 zápasoch odpálil úžasných 39 HR, 26 doubles a 97 RBI. Všetko sa to odohralo na úrovni A, celkové štatistiky z tejto sezóny vyzerajú nasledovne:

2008(125 zápasov – A): 89 R/ 26 2B/ 39 HR/  97 RBI/ .293 AVG/ .381 OBP

Debutová sezóna bola teda viac než len úspešná a vedenie Marlins začalo tušiť,  že v drafte 2007 strelili zrejme skutočnú superstar. Očakávania boli preto na ďalšiu sezónu ešte vyššie. Mike bol presunutý o level vyššie na úroveň najskôr A+ a neskôr v polovici sezóny na úroveň AA. Vyššia kvalita nadhadzovačov mala za následok samozrejme pokles AVG, či OBP. Navýšil sa teda v prípade Stantona počet strikeoutov a znížil sa počet mét zdarma. Všetky tieto negatívne aspekty sú ale len klasickou daňou pri prechode drvivej väčšiny pálkarov na vyšší level, a tak vás tento výkonnostný pokles nemusí strašiť. Michael napriek tomu vyprodukoval 92 RBI, 24 doubles a 28 HR. Počet jeho homerunov sa síce znížil, ale ako neskôr uvidíte, po prispôsobení sa úrovni ligy pôjde všetko u Stantona späť do starých koľají. Takže celková produkcia z roku 2009:

2009(129 zápasov – AA/A+): 76 R/ 24 2B/ 28 HR/ 92 RBI/ .255 AVG/ .341 OBP

Takže prišiel rok 2010, Stanton mal stále nedostatky vo vysokom percentuálnom podiele strikeoutov, ale stále pracoval na znížení tohto čísla. Podľa Baseball America bol v tomto čase Stanton už tretí najlepší prospect za hráčmi ako Heyward a Strasburg. Toto hodnotenie od Baseball America si ale právom zaslúžil, pretože jeho produkcia v Minore z tohto roka je s priemerom 2 HR na 5 zápasov na neuverenie. Na porovnanie, bombardér tohto roka z MLB, Jose Bautista, potrebuje na 2 HR až takmer týždeň. Takže Marlins sa rozhodli využiť náležite horúcu pálku Stantona a povolali ho nakoniec v júny do MLB. Hoci by sa čakalo, že ďalší krok bude klasicky Triple-A, Florida je známa rýchlejším povolávaním prospectov. Taký Cameron Maybin ale na to trpko doplatil, každopádne Mike sa stal druhým najmladším hráčom v histórii Marlins vo veku 20 rokov a 212 dní v deň debutu. Mladší bol už len Migeul Cabrera, ktorý vo veku 20 rokov a 67 dní naskočil do MLB, aby pomohol na Floridu priniesť vytúženú Svetovú sériu. Aby som teda mohol uzatvoriť kapitolu Stantonove účinkovanie v Minore, ponúkam ešte súhrn produkcie z úrovne Double-A, rok 2010:

2010(53 zápasov – AA): 42 R/ 13 2B/ 21 HR/ 52 RBI/ .313 AVG/ .442 OBP

Mike Stanton na pálke

Takže začneme najskôr s pohľadom na Michaelov kontakt s nadhodmi. Ako už tušíte, či viete, Mike je extrémne silový pálkar a jeho silový švih sa výrazne podpisuje nad počtom úspešných odpalov. Ďalšia vec, ktorá sa negatívne podpisuje nad jeho kontaktom, je jeho pálkarská nezrelosť. Veď ešte v roku 2009 boli tipy na jeho povolanie približne jún roku 2011, alebo dokonca až začiatok roku 2012! Marlins majú ale špecifické tendencie pri práci s prospectami, a tak Stanton ani nemusel do Triple-A a rovno dostal pozvánku do Major League.

Napriek tomu, že jeho AVG bude v najbližších rokoch niekde na úrovni .250 až .270, časom by sa malo postupne zvyšovať, a to tak rýchlo, ako sa dokáže Mike prispôsobiť úrovni MLB. Samozrejme nerátajte s tým, že Mike bude páliť s vysokým priemerom. Vedúci pálkar zostavy z neho tiež určite nebude, ale do budúcna by mal kryť chrbát Hanleymu Ramirezovi z pozície „cleanup hittera“, čiže čoskoro mu bude patriť 4. post.

Konečne sa ale dostávame k Stantonovej najväčšej doméne, a tou je sila jeho odpalov. Je to sila, ktorou sa len tak nemôže pochváliť hocikto v Major League. V podstate je schopný odpáliť do akejkoľvek časti poľa. Keďže je mu len 20 rokov, jeho sila je akoby stále neokresaná a to už teraz pritom vyráža dych. Na dôkaz toho, čo dokáže svojou silou, ponukám hlbšiu analýzu štatistiky percentuálneho podielu homerunov zo všetkých flyballov(HR/FB):

Momentálne iba 37 % Michaelových odpalov končí ako flybally, čo je prekvapivo relatívne nízke číslo pre silového pálkara, ale na druhej strane má dobrú úspešnosť v premene flyballov na homeruny. Až 27 % jeho flyballov končí za plotom a keby sme odrátali flybally, ktoré idú do vnútorného poľa, tak by jeho konečné HR/FB ratio bolo na úrovni takmer 36 %. Opäť pre porovnanie s najlepším sluggerom tohto roka, Bautistom, je Stanton stále o dimenziu vpred. Bautista má totiž prinajlepšom HR/FB ratio na úrovni 25 % !

Ďalej ešte dobrú silu v rukách odzrkadľujú v jeho prípade zmysluplne i hodnoty štatistík ako napr. 290 ISO, či 565 SLG. V súvislosti s jeho silou trocha naznačím i jeho potenciál, ktorý by mohol byť nasledujúce roky 40 HR za sezónu. Niektorý zachádzajú tak ďaleko, že prorokujú v najlepších rokoch aj 50 HR. Rok dozadu možno ešte nereálne, no teraz sa zdá, že by toho Mike mohol byť skutočne v budúcnosti schopný. Ešte sa ale vrátime nachvíľu späť k samotnému štýlu hry Stantona. Čo sa týka potenciálu, viac už nebudem naznačovať a nechám ho až na poslednú časť článku.

Disciplína na pálke, to je asi u Stantona ešte väčší tŕň v oku ako samotný kontakt. Varovný prst dvíha najmä vysoký podiel strikeoutov, ktorý má v MLB u Michaela hodnotu takmer 35 %. Podobne vysoký podiel strikeoutov ale mal i taký velikán v získavaní yardov odpalmi ako napr. Ryan Howard, či dokonca aj Adam Dunn. Dá sa očakávať, že časom by sa mohol Mike dostať na lepších 30 % a zvýšiť si tak aj svoj pálkarský priemer. Najväčší problém má Mike v odpaľovaní fastballov z vnútornej strany a breaking ballov z vonkajšej strany strikezóny. Taktiež má tendencie zbytočne si rozširovať svoju strikezónu a mať prehnane agresívny prístup. Aspoňže percentuálny podiel mét zdarma je v norme, keďže 10 % je slušný podiel.

No a nakoniec ešte posledná časť ofenzívnych schopností Stantona, a to jeho pohyb po métach. Je faktom, že Stantona chceli i do footballových tímov a to na pozície vyžadujúce agilitu a i slušnú porciu rýchlosti. Do kradnutia mét sa ale veľmi púšťať nebude, napriek tomu, že jeho rýchlosť by sa dala označiť ako nadpriemerná.

Mike Stanton ako obranca

Začínal na poste 1B, pokračoval na CF a skončil ako RF. Vďaka svojej rýchlosti by mohol hrať i v strede poľa, no na CF si Marlins vychovávajú Maybina, takže Mike by mal zostať na RF. Hráč na prvej méte z neho nebude, keďže by bola obrovská škoda nevyužiť i v defenzíve jeho silné ramená. Celkovo sa dajú jeho ramená a sila v nich z hľadiska defenzívy označiť za veľké plus, keďže rýchle príhody z vonkajšieho poľa sú určite na nezaplatenie.

Mike Stanton a fantasy MLB

Na záver teda konečne pohľad na budúcnosť Stantona a jeho využitie vo fantasy MLB. Základný fakt je, že od All-star prestávky, len Bautista, Uggla a Scott boli jediný hráči, ktorí odpálili viac HR ako Stanton. Momentálne má na konte 14 HR a do konca roka by mohol i s rezervou pridať ďalších 10 HR, čo by z neho urobilo za druhú polovicu sezóny jedného z najproduktívnejších sluggerov.

Čo sa týka ďalších rokov, projekcie na budúci rok budú tak 35-40 HR. Neprekvapilo by ma ale, keby sa dostal i pod tlakom očakávaní do výkonnostného poklesu typického pre druhú sezónu. Niečo podobné zastihlo napr. Chrisa Davisa, alebo tento rok sa prepadu v produkcii po úspešnom debute nevyhol Gordon Beckham. Draftnutie Stantona teda bude o rok riskantný pokus, ale prípadná odmena v podobe 35+ HR bude zrejme  dostatočným lákadlom.

Otázne ale je, či náhodou nebude o rok až príliš precenený. Počet homerunv 35+  je naozaj lákavá produkcia a môže ľudí dohnať k neuváženému konaniu. Ak zakončí Mike rok s bilanciou 24+ HR, potom by mohol byť cenný maximálne tak 8. kola, aby sa táto voľba dala označiť i za akýsi druh zárobku. Posledné predpoklady však ukazujú, že Mike by po vydarenom roku 2010 zakotvil v okolí 6. kola. Ak ste rozumný, užite si Stantona tento rok, alebo dúfajte, že to ešte tento rok zbabre. Ďalšia dobrá varianta je hrať s kolegami, ktorý vám nechajú Heywarda na 25. kolo, ale na to by som sa veru nespoliehal.

Aby som to zhrnul, Mike Stanton by mal mať pred sebou naozaj svetlú budúcnosť. Ku tragikomédii, čo predvádza Jay Bruce, je Stanton na míle vzdialený a snáď si ani nebude pýtať rady od Chrisa Davisa. Skôr by mohol skončiť či už ako Ryan Howard, alebo Adam Dunn. V Minore predviedol neuveriteľné divadlo a na javisko sa pomaly dostáva i v MLB. Osobne vkladám do Stantona veľké nádeje a určite by ste mali tak učiniť i vy, pokiaľ hráte fantasy MLB. Samozrejme, všetko s mierou a nestrieľať ani Strasburga v druhom kole draftu 2011 podľa možností…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s