Fantasy NFL: Keď obrana prechádza do útoku

Správny výber defenzívy do svojho tímu v FF je kapitola sama o sebe a rozhodne by jej draftovanie nemalo byť brané na ľahkú váhu. Momentálne ale skôr prevláda trend, keď sa výkony defenzívy berú na príliš ťažkú váhu a často tak prvé defenzívy opúšťajú draft už v 7. – 8. kole, či vo výnimočných prípadoch aj skôr. Takéto konanie je unáhlené a dôvod prečo je to tak, vám poodhalia už nasledujúce riadky…

–          Minulý rok prvých 12 najlepších defenzív( podľa prednastaveného základného defenzívneho bodovania na yahoo) skórovalo cez 140 bodov.

–          Najviac bodov, a to 181, skórovali až 3 defenzívy.

–          Z výsledného rebríčka 12 najlepších defenzív  zostaveného po skončení sezóny 2009, 6 obrán bolo v drvivej väčšine líg nedraftovaných.

Čo nám vyplýva aj z nasledujúcich faktov:

Polovica z Top 12 najlepších defenzív pre fantasy football, bola minulý rok po drafte k dispozícii v FA. Takže ak mal niekto v pláne stavať defenzívy podľa výhodných matchupov, mohol dokonca pracovať stále aj s polovicou najlepších obrán pre daný rok.

To, že draftujeme obranu v 5. kole, nám jej dobré výkony nezaručí absolútne. Minulý rok tvorili TOP 5 na drafte podľa ADP (priemerná draftovaná pozícia) defenzívy Steelers, Ravens, Vikings, Giants a Chargers. Svoju pozíciu si nakoniec obhájili len jediný Ravens, ktorí skončili aspoň  na 6. pozícii. Vikings sa ešte pomestili do 11-ky najlepších, no zvyšok bol prepadák.

Kto teda minulý rok urobil najlepšie?

Najlepšou možnosťou sa opäť ukázalo, že je draftovanie defenzívy či už v neskorších, alebo v posledných kolách:

–          Pokiaľ netrafíme obranu v 6. – 8. kole, pripravíme sa tak nielen o danú voľbu, ale aj alternatívnu možnosť, ktorou mohol byť takto vysoko dosť platný hráč, alebo potenciálne veľmi pravdepodobný sleeper.

–           Pokiaľ sme sa trafili, aj tak sme sa pripravili zbytočne o kvalitného hráča, či dobrého sleepera.

–          Pokiaľ sa netrafíme v posledných 3 kolách, stále máme polovicu najlepších obrán k dispozícii v FA a v podstate o nič aj tak neprídeme, pretože jednu voľbu sme na obranu použiť museli a umne vyberáme len jednu z najmenej cenných. Netrápia nás ani výčitky svedomia, či nie je škoda Top 5 defenzívu, ktorá hrá ďaleko za svoje očakávania, dropnúť po 3 kolách.

–          Pokiaľ trafíme defenzívu v posledných kolách, trafili sme terno. Za menejcennú voľbu v drafte v podstate dostávame stabilnú štartovaciu defenzívu. Nepripravili sme sa v skorších kolách zbytočne o kvalitných hráčov, alebo sme si mohli zobnúť o nejakého pravdepodobného sleepera na viac oproti tímom, ktoré ak nedraftovali v roku 2009 obranu Ravens, tak jednoducho hodili jednu svoju skoršiu voľbu von oknom.

–          Na záver posledný dôvod – z prvých 5 draftovaných obrán minulý rok ani jedna neskončila v Top 5 aj po skončení roku podľa bodovania, z obrán ktoré boli potiahnuté ako 6. až 12. v poradí, sa dostali do TOP 5 až 3 a zvyšné dve pozície v TOP 5 zaujali obrany, ktoré sme mali možnosť všetci nájsť po prvom kole v FA.

Minulý rok boli teda jednoznačne najlepšími voľbami v drafte defenzívy Jets, Eagles či Packers, ktoré opustili draft podľa ADP najčastejšie v 11., 11., 13. kole a zároveň sa na konci roka aj tešili umiestneniu v top 5.

Kto ich nestačil potiahnuť, v 14. kole chodil aj Dallas. Ak sa ani ten nepodaril, čakala ešte na seba klasicky na defenzívy bohatá FA.

V druhej časti článku by som sa teda rád pozrel na najvýhodnejšie  či najnevýhodnejšie voľby defenzívy do FF pre rok 2010.

Precenení:

(1.) New York Jets – 8. Kolo

Ak ste ich dostali kdekoľvek nad 11. kolom, tak ste určite draho zaplatili aj v prípade, že nakoniec skončia TOP 5. Minulý rok skórovali 181 bodov s povesťou „shutdown defense“, no tento rok nemajú zďaleka nič isté. Nováčik Kyle Wilson v prvom kole  proti Ravens jednoznačne ukázal, že je to stále len nováčik a CB2 Cromartie zase utvrdil Chargers v tom, že 3. kolo , z ktorého sa potenciálne môže stať aj druhé, bolo za Antonia skvelým obchodom. Kris Jenkins bohužiaľ  bude opäť rok bez športu, a svoju kvalitu nestihol dokázať ani nový FS Pool. Jets zrejme s behovými útokmi nebudú mať žiadne problémy, ale obrana proti passu nesie so sebou až príliš veľa otáznikov na to, že sa malo jednať o jednoznačne najlepšiu obranu…

(2.) Minnesota Vikings – 9. Kolo

Už minulý rok skončili Vikings s ich obranou až na 11. mieste nakoniec, no tento rok sú podľa draftov znova hore. Osobne nechápem, prečo by mala obrana Vikings vziať tento rok tak veľký výkonnostný posun smerom hore? To skôr mám pocit, že tá obrana by mala ísť naopak dole. Pat Williams má momentálne už 37 rokov a rovných 30 už dosiahol aj jeho kolega na DT Kevin. Vzhľadom k tomu, že „front 7“ ale tvorí aj skvelé trio na postoch LB a dvojica parádnych hráčov na DE, Vikings by s bránením behov nemali mať aj tak tento rok väčšie problémy. Kde to ale začína prerastať Vikings cez hlavu, je obrana proti passu a nedostatok vyprodukovaných interceptionov. Winfield ako CB1 je až príliš často zraneníý a prestáva byť veru tým, čím býval. Griffin ako CB2 je viac-menej len spoľahlivý zberateľ tacklov a nový prírastok v podobe Cooka zatiaľ nepôsobí dôveryhodným dojmom. Biedna hra od hráčov na postoch FS a SS tiež neprilieva veľa optimizmu, takže passovú obranu zďaleka nemajú v Minnesote dobre podchytenú. Vidím tam veru príliš veľa otáznikov, aby táto obrana mohla byť ako druhá najlepšia vo FF.

Potenciálne precenení aj:

(6.) Baltimore Ravens – 11. kolo; problémy so secondary

Výhodné voľby:

(7.) Philadelphia Eagles – 12. kolo

Nedokážem si bohužiaľ vysvetliť, minulý rok boli Eagles 4. najproduktívnejšia defenzíva, stratili na Jets len 6 bodov, a predsa si tento rok takto pohoršili. Pritom všetko svedčí tomu, že táto obrana bude mať tento rok ešte lepšie body. Kapitán a mozog defenzívy Eagles na ihrisku, Stewart Bradley, sa vrátil konečne po ročnej pauze späť do hry. Síce proti Packers v prvom kole schytal ďalšie zranenie, na tretie kolo by mal byť už ale pripravený. Ďalej Eagles získali v drafte Brandona Grahama na post DE, ktorý by vraj mal do budúcnosti vyrásť na elitného enda. Každopádne prínosný by mal byť už okamžite tento rok. Ďalej si vo Philadelphii vylepšili najväčšiu slabinu z minulej sezóny, a to kvalitu LB korpu. Prišiel Sims, či cez draft atletický Clayton. Áno, odišiel CB2 Brown, ale Patterson či Lindley by na agresívnu zónovú obranu mohli postačiť hoci aj ako čerstvý nováčikovia. Nakoniec ešte Eagles dostali na FS poriadneho ball hawka v podobe nováčika Nate Allena. Čo je proste fakt, Eagles boli TOP 5 posledné dva roky a myslím, že tento rok by mali byť s obranou na tom ešte lepšie. Taktiež ich agresívna, často blitzujúca obrana, je príkladom najvhodnejšej obrany do FF. Eagles sú totiž predovšetkým zameraní na tvorbu turnoverov a kvôli tomu cieľu sú ochotný poriadne riskovať. Tento rok majú potenciál byť fakt vysoko a draftová pozícia z nich mnohokrát urobila v tohtoročných draftoch definitívne aj parádny zárobok.

(9.) Dallas Cowboys – 13. kolo

Minulý rok Cowboys skončili 9. v rebríčku najlepších defenzív pre FF, čo znamená od konca sezóny 2009 pokles o jedno miesto. Tento pokles však určite nie je na mieste. Dallas má vyváženú obranu, schopnú efektívne zastavovať behový aj passový útok. Dvojica Spencer-Ware na postoch OLB je momentálne zrejme najlepšia v lige a v druhej polovici minuloročnej sezóny najmä Spencer spôsoboval útokom súpera neskutočné problémy. Na pozícii CB má tím stále spoľahlivého Newmana a nového shut down cornera Mike Jenkinsa. Pre obranu Cowboys tak ostávajú len dva otázniky, ktoré so sebou zrejme aj dosť súvisia. Prvý otáznik visí nad hrou hráčov na pozíciach FS a SS, ten druhý otáznik visí nad nízkym počtom turnoverov za posledné dve sezóny. Nevylučujem, že za tým stojí práve mizerný prínos v tvorbe turnoverov od hráčov na pozícii free safety. Cowboys tak tento rok plánujú nasadiť na FS Alana Balla, ktorý čo i len s jedným interceptionom bude produktívnejší ako doterajší podpriemer Hamlin. Definitívne teda potvrdzujem, že obrana Cowboys je na vzostupe a vzhľadom k tomu, ako neskoro šla v drafte, je veľmi dobrým zárobkom pre svojich majteľov.

(11.) New York Giants – 14. kolo

Minulý rok veľký prepadák od obrany Giants. Po väčšinu sezóny boli slabý ako proti behu, tak aj proti passu.  Tento rok by sa ale veci mali poriadne zvrtnúť. Alfou a omegou dobrej obrannej hry Giants bola vždy dobrá a produktívna hra od defenzívnej lajny, lenže minulý rok boli výkony od dvojice DT na zaplakanie. Navyše po celý rok sužovali zranenia aj novú posilu Chrisa Cantyho. Giants ale pre tento rok draftli na DT v druhom kole talentovaného Josepha, ktorý exceluje v dobrej hre proti behu.  Zdravý je taktiež konečne aj Canty a o slovo sa na DL hlási aj rotácia 4 endov v zložení Tuck, Kiwanuka, Umenyiora či nováčik Jason Pierre-Paul. Naviac, vyzerá to tak, že ustálené je konečne aj zloženie linebackerov a rola tvorcu hry sedí dobre Boleymu na slabej strane. Zo zranenia by sa mal čoskoro dať do poriadku aj CB Aaron Ross, či SS Kenny Phillips. Obaju sú solídnymi hráčmi a svojmu tímu určite chýbali minulý rok. To som veru ani ešte nespomenul, že Terrell Thomas na pozícii CB sa ukazuje po minuloročnej sezóne v dobrom svetle a do secondary zavítala aj posila z FA, Antrel Rolle. Presne tak, obrana Giants na čele s novým DC bude tento rok úplne o niečom inom. Rozhodne majú dosť talentu na to, aby sa vrátili na čelné pozície, ktoré zastávali pred minulým rokom.

(15.) Miami Dolphins – 14. Kolo

U Dolphins sa očakáva podobný obrat tento rok ako u Broncos sezónu dozadu. Totiž známy defenzívny guru Mike Nolan vymenil chladný Denver za horúce Miami. Nolan známy vyznávač agresívnej formy obrannej schémy 3-4 a asi prvé slovo, ktoré by vám pri jeho mene malo napadnúť je pojem blitz. Mike je schopný blitzovať kedykoľvek a v akomkoľvek počte hráčov, známy je aj rôznymi „exotickými“ blitzmi. Čo je fakt, jeho obrany sú ale schopné produkovať veľký počet sackov a turnoverov. To je veru presne to, čo čakáme od správnej obrany pre svoj tím do FF. V Miami má momentálne defenzívna lajna dobré základy v podobe Starksa či Langforda. Na ILB prišiel cez FA do tímu Dansby, ktorého už v prvom zápase proti Bills bolo zaručené plné ihrisko. Pozícia playmakera by mu teda mohla tento rok s Dolphins náramne svedčiť. Na OLB by mali kraľovať pre zmenu Wake a Misi. Wake je v prvom rade excelentný atlét so skvelou akceleráciu v nohách a Nolan si zrejme od neho tento rok vypýta dvojciferný počet sackov. Oproti nemu by mohol byť spomínaný nováčik Koa Misi, ktorý si na 3-4 obranu zvykol už na univerzite, takže jeho adaptácia na NFL by mohla byť o to rýchlejšia. Opäť sa samozrejme jedná o sľubného pass rushera do budúcnosti, no nevylučuje sa ani prínos už v tomto roku. Ďalej je tu CB1 Vontae Davis, ktorý sa v zápasoch nebráni riskovať kvôli zisku interceptionu a nakoniec jeden z najlepších a najskúsenejších hráčov obrany Miami, SS Yeremiah Bell. Ten ako tvorca turnoverov nesklamal už minulý rok, takže vďaka svojej kvalite a agresívnej hre pod taktovkou Nolana, by mohol Bell opäť raz zažiariť. Aby som to zhrnul, netvrdím, že Miami sú povinný štart proti Patriots, ale väčšina ich zápasov môžu byť veľmi výhodný matchup a určite stojí za to ich sledovať.

Potenciálne podcenený aj:

Tennessee Titans

pozn. autora: článok kalkuluje so štandardným, 12-tímovým formátom, pozície sú 1xQB, 2xRB, 3xWR, 1xTE, 1xK, 1xDST, 6xBN, čiže 15. kôl

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s