9. týždeň v NFL (2/2)

Ako som prisľúbil, druhá časť uzatvára rekapituláciu minulého týždňa…

Philip Rivers aj bez Gatesa za víťazstvom

Tento týždeň padlo Riversovi opäť ďalšie poleno pod nohy a to absencia jeho dvorného receiving TE Antonia Gatesa v zápase proti Texans. Aby sme si to zhrnuli, Riversovi chýbali receiveri ako Jackson, Floyd či Naanee a k tomu teda aj TE Gates. Mimo bol teda celá štartovná zostava receiverov Chargers. Philip Rivers je ale tento rok fungujúci ako stroj. Tuší vôbec na koho to vlastne v tých zápasoch hádže? 295 yardov  a 4 TD (1 INT aj) je výsledok jeho spolupráce s hráčmi Airotutu, Crayton či McMichael. Ruku na srdce, poznali ste pred týmto zápasom hráčov ako Airotutu, ši McMichael? Patrick Crayton je ešte známy bývalý slot WR od Cowboys, ale druhý dvaja menovaný sú ďaleko menej čitateĺný.

Seyi Ajirotutu, WR, ktorý nazbieral proti Houstonu 111 yardov a 2 TD je nováčik z Fresno State. Po drafte 2010 skončil ako nedraftovaný, ale zložitejšia situácia na poste WR prinútila Chargers predsa len otestovať služby tohto chlapíka.  Inak z Fresno state je aj známejší nováčik v drese Chargers, a to RB Ryan Matthews. Vďaka jeho skvelým behom na univerzite dostával na poste WR Ajirotutu menej pozornosti od súperových obrancov a stal sa z neho „big-play threat“, teda hráč produkujúci často veľké yardové zisky. Skvelé atletické nadanie, najmä výborná rýchlosť , sila, či výskok mu dávali dostatočnú výhodu pri chytaný dlhých prihrávok, po ktoré si musel ísť do vzduchu. Taktiež vynikal vďaka ideálnej výške –  6“3 pri blokovaní, takže výkon proti Texans zďaleka nemusí byť jeho posledné slovo aj po vyliečení konkurencie na poste WR u Chargers.

Randy McMichael, TE, ktorý nazbieral aj kvôli nemohúcnosti secondary Houstonu pokrývať hráčov Chargers pri pasoch až 2 TD, je trochu z iného cesta ako Ajirotutu. Totiž nejedná sa o žiadného nováčika, ale o 31-ročného veterána, ktorý sa väčšinu kariéry pretĺkal v tímoch ako Rams či Dolphins. Rozhodne od neho nemôžeme čakať do budúcnosti nejaké veľké výkony na sklonku kariéry, ale svoje si odohral aj proti Texans a počas absencie Gatesa by mohol namútiť trocha vody.

Ešte by som dodal k Riversovi, ako rád som o ňom vravel, že je potenciálne preceňovaný, tak teraz všetká česť. Má u mňa hlas do Pro Bowlu, pretože dokáže tento rok v podstate spraviť omeletu aj bez vajec…

Chris Johnson? Adrian Peterson? Nie, najlepší RB tento rok je proste Arian Foster

Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Neplatí to síce vždy, ale v prípade trojuholníka Johnson, Peterson a Foster to platí stopercentne. Netuším veru, kto mohol očakávať, že na trón pôjde tento rok Foster. Každopádne predsezónne zápasy vyšli Fosterovi parádne a definitívne tak získal ešte pred štartom sezóny štatút trendového sleepera. Lenže v skutočnosti bol Foster niečo ako spiaca príšera. Pridalo sa k tomu zranenie ďalšieho RB Texans,  nováčika Bena Tatea a Arian Foster dostal skvelý priestor na realizáciu. Ak vám behá po rozume meno ešte jedného RB Texans, konkrétne Steve Slaton, tak vedzte, že tento hráč sa cítil pri behaní za zónovými blokmi ofenzívnej lajny Texans asi ako slepý za volantom. Jeho rýchlosť mu bola v tomto prípade na dve veci, keďže často chýbala poriadna diera ktorou by to napálil.

Na druhej strane je tu ale Arian Foster. RB, ktorý nemá zďaleka tak skvelú rýchlosť na otvorenom poli ako Steve Slaton. Čo z neho ale robí lepšieho RB pre potreby ofenzívy Houstonu sú fakty,  že Foster je excelentný pri čítaní blokov a následne dokáže predviesť bezchybné „cutbacky“, aby dokázal tieto bloky pred ním využiť. Navyše je aj dostatočne agilný a nechýba mu ani solídna akcelerácia. Fumble nebýva jeho slabosťou, tak kde je preňho limit tento rok? Schéma zónového blokovania pred ním vyzerá byť pre jeho potreby skvele dizajnovaná a okrem iného to dokázal aj v zápase proti Chargers minulý týždeň, potom čo nazbieral kombinovaných 197 yardov a 2 TD. Na to akým spôsobom tento rok uniká z náručia obrancov je radosť pozerať, pokiaľ teda nie ste obranca a Foster práve pridal pred vašimi očami ďalšie extra yardy, vďaka tomu, že sa posunul o dieru vedľa skvelým cutbackom. Osobne len dúfam, že si vďaka vysokému počtu prevedených cutbackov neskráti čoskoro sezónu. Tento špeciálny pohyb námaha dosť určité partie svalov na nohách a Foster bez neho neurobí tri kroky rovno tento rok, takže udržať Fostera v dobrom stave bude zas výzva pre medikov v Houstone. Každopádne, Foster ma nakročené vypáliť tento rok Petersonovi či CJovi rybník. To, či sa mu to ale nakoniec aj podarí nám poodhalí zrejme až posledné kolo základnej časti v januári. Dovtedy si ale určite náramne užijete Arianove…..áno, cutbacky 🙂

Hakeem Nicks  (znova) nepokrytý… tentokrát proti Seahawks

A výsledok je 128 yardov  a TD pre jednoznačne najlepšieho receivera Giants tento rok. Okrem toho je Haakem Nicks vo fantasy football aj naproduktívnejší WR, najmä vďaka počtu 9 zachytených TD. Rozhodne patrí tento rok pre Manninga za najobľúbenejší cieľ pasov a zďaleka to nie je kvôli zaujatosti od QB Giants. Hoci je Nicks vysoký 6“1, dokáže bez problémov meniť smer pri behaní vzorcov. Dokáže to dokonca s tak dostačujúcou rýchlosťou, že v týchto momentoch uniká najlepšie svojím strážcom. Ako je teda jasné, tento rok Nicks exceluje pri uvoľňovaní a teda nemožno zazlievať Manningovi, že rád nachádza pasmi Nicksa, ktorý je navyše nepokrytý. Pridajme si spoľahlivé ruky, dostatočnú rýchlosť, či dobrú kontrolu tela – tento WR je skutočná nočná mora pre cornerbackov súpera nie do budúcnosti, ale už práve teraz v tomto momente. V New Yorku si teda už po dvoch rokoch asi nikto poriadne nespomenie na to, že by mal tímu chýbať Plaxico Burress. V New Yorku už totiž majú svojho playmakera na ďalšiu dekádu.

TE Jacob Tamme sa proti Eagles pokúšal nahradiť Dallasa Clarka…

A viac-menej sa mu to aj podarilo. Pripísal si 108 zachytených yardov a k tomu aj bonus ako TD. Do istej miery tak Peyton mohol zabudnúť na to, že mu v strede poľa chýba jeho spoľahlivý Pro Bowl TE Dallas Clark. Ten je ako iste viete mimo do konca sezóny, takže u Colts sa na pozíciu jednotky na poste TE posunul spomínaný Tamme. V prípade, že vám vypadol kvôli zraneniu do konca sezóny vo fantasy football bývalý Longhorn od Packers, Jermichael Finley, alebo aj Tammeho kolega Dallas Clark, služby Jacoba uvítate s radosťou. Je mu stále len 25, má ideálnu výšku 6“3, v NFL je tretím rokom. Proti Eagles sa ukázalo, že mu dôveruje aj niekoľkonásobný MVP Peyton Manning, tak prečo by ste Tammemu nedôverovali vy?

WR Terrell Owens je asi nestarnúci…

Ako inak si vysvetliť, že WR ktorý má 36 rokov a nevolá sa náhodou Derrick Mason dá v zápase 2 TD a pripíše si i 141 yardov? Navyše proti tak drsnej obrane akou defenzíva Steelers bezpochyby je? Skutočnosť je taká, že Owens je tento rok druhý najproduktívnejší WR ligy – tretí v yardoch a tretí v TD. Ďalší WR Bengals, Chad Ochocinco je kompletne v jeho tieni  a nič nenaznačuje tomu, že by sa mali v najbližších dňoch zvrtnúť veci v prospech Chada. So štatistikami, ktoré má teda Owens na konte si definitívne začína koledovať o ocenenie „návrat roka“. Možno motyka vystrelí a Owens sa dočká aj ďalšieho Pro Bowlu. To je ale zatiaľ vo hviezdach, resp v rukách fanúšikov, ktorý hlasujú do Pro Bowlu.  Inak ešte jedna dobrá správa pre Terrella, minimálne v Pittsburghu už po poslednom víkende neveria tomu, že je vraj precenený…

Trochu off topic, ale nedá mi nepoukázať na to, ako Troy Polamalu okúsil proti Bengals druhú stranu mince…

Nakoniec ešte niečo málo z Dallasu…

…Kde sa začalo už v jeseni jarné upratovanie, keďže po hanebných výkonoch Cowboys si to odniesol HC Wade Phillips. Minimálne do konca roka tak preberá kormidlo v Dallase Jason Garrett, ktorý robil doteraz pre Cowboys ofenzívneho koordinátora. Kurzy nahrávajú tomu, že po skončení sezóny budú mať Cowboys opäť nového hlavného trénera, no Jason dostal každopádne možnosť presvedčiť majiteľa Jerryho Jonesa o opaku.

Aj v temných dobách sa inak ešte nájdu v Texase svetlé chvíle, ktoré dajú na okamih zabudnúť na to, že Mike Jenkins na poste štartujúceho CB zabudol tacklovať. Mám na mysli WR Deza Bryanta a jeho schopnosti receivera(nad tým pokazeným puntom proti Packers zatiaľ prižmúrime oko).  Proti Packers  si pripísal ďalší TD a k tomu 86 yardov. Bol prakticky jedinou svetlou výnimkou Dallasu v inak pochmúrnom zápase proti Packers. V podstate sám zložil celý drajv a na jeho konci dokázal zachytiť aj pekný TD. Ja len pripomínam, má atypicky dlhé, navyše spoľahlivé  ruky, dobrú kontrolu tela, solídnu rýchlosť a dosť guráže na to, aby ukázal čoskoro celej NFL, kto je najlepší (nielen) v Dallase…

a ešte Jenkins, minuloročný Pro Bowl CB, ktorý nepotrebuje tacklovať…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s