Preview: Seattle Seahawks @ Pittsburg Steelers

Na jednej strane výprask od Ravens. Na druhej strane nepresvedčivý výkon proti ešte nepresvedčivejším 49ers. Už len základný fakt, že sa jedná o zápas NFL by malo byť pre hráčov dostatočnou motiváciou, ale Steelers i Seahawks majú určite o nejednu ďalšiu motiváciu na viac. Veď kto by chcel v NFL začínať sezónu 0-2? „Suck for Luck“ je tento rok tiež varianta, ale neverím tomu, že by jeden zo spomenutých tímov chcel mať dobrovoľne po dvoch kolách dve prehry na konte. Takže preview súboja medzi Seahawks a Steelers je zaručene na mieste a k dispozícii práve pre vás!

Quarterback

Seahawks: 3 Steelers: 8

QB Steelers Ben Roethlisberger bude mať v zápase proti Steelers veru čo naprávať. Akokoľvek to Tony Romo spackal v prvom kole proti Jets, Ben veru ďaleko rozhodne svojím výkonom proti Ravens nezaostával. Každopádne špatný výkon z úvodného kola je v prípade Roethlisbergera len výpadok formy, poprípade „Super Bowl hangover“. Inak je Ben nadpriemerný QB, ktorý je vďaka svojej silnej postave nemalým problémom pri sackovaní pre obrancov súpera. Udrží sa na nohách i dávno potom, čo je pocket minulosťou, a tak dokáže zachrániť hru, ktorá by v prípade väčšiny QB ligy bola dávno stratená. K tomu kanón v ruke, pevné nervy v kľúčových momentoch a v Pittsburghu sa o post QB naozaj nemusia báť.

Tavaris Jackson ako QB Seahawks si v prvom kole neviedol taktiež veľmi dobre. Proti 49ers rozhodne nenadchol hoci si pripísal 2 TD. Predsalen mám tú česť predstaviť vám niečo z toho horšieho čo NFL ponúka na poste štartujúceho QB. Jackson sa totiž nepresadil niekoľko rokov v Minnesote, takže pred sezónou sa rozhodol zmeniť dres. Zakotvil teda u Seahawks, kde sa stretáva so svojim bývalým ofenzívnym koordinátorom. Rozhodne to ale zatiaľ nevyzerá, že by sa Seattlu Tavarisova znalosť ofenzívneho systému, ktorý do tímu priniesol Darrell Bevell vyplatila. Pete Caroll sa aspoň snaží dodať Tavarisovi podporu, ktorej sa mu v Minnesote nedostávalo. Osobne ale pochybujem, že to bude stačiť. Jackson totiž mobilitu má, ale v pockete je to z jeho strany nulová pohyblivosť. Pred draftom v roku 2006 bolo celkom oceňované i jeho rameno, avšak nič sa nezmenilo v tom, že jeho presnosť a schopnosť čítať obrany súpera sú na nevyhovujúcej úrovni. Preto bude Tavaris v Seattle najskôr len dočasná záležitosť, kým sa Whitehurst nenaučí nový system, alebo nezavíta do mesta nový franchise QB.

Running backs

Seahawks: 7 Steelers: 8

Seattle má k dispozícii celkom vyrovnanú trojku Lynch, Washington a Forsett, z ktorej hlavne vyčnieva Lynch. Áno, je to presne ten istý Marshawn, ktorý minulú sezónu v PO proti Saints ukončil nádherným runom nádeje New Orleans na SB. Dopĺňajú ho ešte teda Leon Washington, ktorý vyniká najmä ako skvelý returner a špecialista na tretie downy, Justin Forsett. Postavou malý, ale zato agilný Forsett má hlavne šikovné ruky, takže jeho pozícia nie je výhradne len v backfielde.

Steelers majú k dispozícii kombo Mendenhall-Redman. Rashard Mendenhall je celkom známa firma, ako silný a agresívne behajúci RB, no o slovo sa začína veru hlásiť pomaly aj hviezda minuloročného kempu Steelers, Isaac Redman. Obaja sú relatívne mladý, takže pre Steelers záruka kvalitného backfieldu I na ďalšie roky.

Wide Receivers + Tight ends

Seahawks: 5 Steelers: 7,5

Na tomto poste ide výhoda jednoznačne na stranu Steelers. Zrejme budú v nedeľu nastupovať bez Cotcheryho, i tak ale ich 4WR set ostáva veľmi nebezpečnou zbraňou. Jeho dve najznámejšie tváre budú Hines Ward a Mike Wallace. Táto dvojica sa inak veľmi dobre dopĺňa, keďže Hines je známy spoľahlivými rukami, ktoré efektívne využíva i ako jeden z lepšie blokujúcich receiverov. Mike Wallace je naproti tomu rýchlik, ktorý sa výrazne spolieha na svoj atletický talent. Skvelá rýchlosť, dobra akcelerácia z neho robia ideálny deep threat, ale sem tam sa bohužiaľ nevyhne chybe pri chytaní ťažších prihrávok. A vychádzajúce hviezdy v Pittsburghu? Antonio Brown, či Emmanuel Sanders, obaja sa chystajú už tento rok strhúť pozornosť na svoju stranu. Keby nebol potenciál len potenciálom, s Heathom Millerom na TE mohli Steelers veru dostať kľudne aj 8. Každopádne ten talent sa mi páči.

Seahawks je trochu iná kapitola. TE Carlson je mimo do konca sezóny, takže v Pittsburghu sa nepredstaví. Neistý je taktiež Sidney Rice, ktorý tento rok bude chcieť dokázať, že dokáže vynikať ikeď jeho QB nie je Brett Favre. Takže nám ostáva ešte Mike Williams donedávna známy ako USC bust, ktorému ale spojenie s bývalým univerzitným trénerom na USC, Pete Carrollom, relatívne úspešne reštartovalo kariéru. Potom sú to ale už len neskúsený Obamanu, Tate a Baldwin. Takže 5 bodov dostali najmä vďaka kvalitnému TE Zachovi Millerovi, ktorého si pred sezónou nedokázal ustrážiť Oakland.

Offensive Line

Steelers: 4 Seahawks: 4

Možno trochu prísne známky pre oba tímy, ale zranenia a absencie mi momentálne nedovolia konať inak. 4 z 10 je jasný znak, že sa jedná momentálne o podpriemerné lajny. Steelers proste prišli dokonca roka o RT Willieho Colona, čo bolo jedno zo známejších mien ich lajny. A jeho náhrada? Nováčik Marcus Gilbert z Floridy. Vo všeobecnosti je drvivá väčšina nováčikov na poste ofenzívnych linemanov podpriemerná a vyčienvať dokáže jedine raz za dekádu talent ako Jake Long. Preto nevidím dôvod čakať niečo špeciálne od Gilberta, ktorý sa rozhodne v príprave nepredviedol pozitívne. Nahlásil sa totiž po lockoute v zlom fyzickom stave, za čo zaplatil myslím aj zranením. Celkovo zvyšok lajny sa pohybuje na rozmedzí podpriemerný až priemerný, vyčnieva len Maurkice Pouncey a aj ten najmä vďaka tomu, že jeho meno zaznelo v prvom kole draftu a zaradil sa tak do päťky centrov, ktorých pozná priemerný fanúšik NFL. Nechápte ma zle, Pouncey je dobrý pri blokovaní behu a má potenciál stať sa elitným centrom ligy, ale vďaka medzerám pri pass blockingu je evidentné, že ním ešte nie je.

Nováčik štartujúci na poste RT je témou dňa I u Seahawks. James Carpenter z Alabamy, ktorého si HC Pete Caroll vybral v prvom kole draftu je tiež kameň úrazu OL Seahawks. V kempe rozhodne svoju pozíciu z draftu nepotvrdil a nevyšiel mu ani úvod sezóny proti 49ers, kde si zahral guarda. Pokiaľ sa ale stihne vrátiť Robert Gallery, Carpenter by sa mohol vrátiť späť na kraj lajny, kde je jeho primárna pozícia. Inak typická vec lajny Seahawks je, že na paprieri vyzerá skvele. LT Okung, RT Carpenter, v interiori Unger, Moffitt – všetci spomenutý majú veľmi dobrý potenciál. Realita je ale taká, že Okung by sa mal začať lepšie vyhýbať zraneniam a nováčikovia Carpenter, Moffitt sú proste nováčikovia. Pass protection teda viazne a o nič lepšie si táto lajna nevedie ani pri blokovaní behu. Riešenie je teda čas, zaručene sa potrebujú zohrať a pokiaľ sa v prípade Caprentera nejedná o kolosálny bust, tak spolu s pribúdajúcimi skúsenosťami pôjde hore i kvalita výkonov.

Defensive line:

Steelers: 9 Seahawks: 6

Pittsburgh má jednu z najlepších DL čo sa týka 3-4 tímov a rozhodne tomu môže byť tak aj pre ďalšiu dekádu, keďže veteránom ako Aaron Smith či Brett Keisel dýchajú na krk čerstvé talent Ziggy Hood a tohtoročný nováčik z Ohia, Cameron Heyward. Pripomeniem ešte Hamptona, a jediný kto nebude nadšený mixom skúseností a talentu DL Steelers budú fanúšikovia Ravens.

Seahawks hrajú naopak 4-3 obranu a vrámci tímov preferujúcich 4-3 veru k niečomu lepšiemu ako priemer zďaleka nepatria. Akceptujem, že Brandon Mebane ako NT bude tento rok ešte efektívnejší a Chris Clemmons ako naj pass rusher tímu je tiež solídny hráč, ale dvaja hráči proste 4-člennú lajnu nespravia.

Linebackers:

Steelers: 10 Seahawks: 6

Zdravý David Hawthorne je pre Seattle dobra správa, ale dokopy s Currym nestačia na nič viac ako priemer ligy. Nováčik KJ Wright je maximálne prísľub do budúcna.

LB corp Steelers je  ale úplne iná kava. Harrison a Woodley? Najlepšia dvojica OLB ligy. Timmons a Farrior? Zrejme to najlepšie na ILB čo ponúka NFL. Môj obľúbenec z tohto quarteta? Zrejme Lawrence Timmons, pretože keď máte konvertovaného OLB na poste ILB, ktorý navyše dokáže pokrývať slot receiverov, potom dávate svojej obrane nový rozmer.

Defensive Backs:

Steelers: 6,5 Seahawks: 5,5

Ofenzívna lajna a výkony secondary boli absolútne dva najväčšie problémy Steelers pred sezónou 2011. Takže nech je Troy Polamalu akokoľvek skvelý box safety, netvorí bohužiaľ celú secondary Steelers. Partia okolo Troya je proste samý priemer prinajlepšom, takže nedostatok talentu na poste CB ťahá hodnotenie secondary Steelers dosť k zemi.

V prípade Seahawks už Trufant nie je to čo býval a jeho kolega na poste CB, Brandon Bowner sa zatiaľ predviedol len v Kanade. Pozitívne správy sú ale, že Kam Chancellor sa chystá vraj na prelomový rok, a to som si ešte to najlepšie čo ponúka secondary Sehawks nechal nakoniec. V zápase proti Steelers vám odporúčam veru sledovať najmä na free safetyho Seattlu, Earla Thomasa. Pravý ballhawk ako sa patrí, vždy v blízkosti lopty a pripravený na interception. Ako nováčik to sem tam prehnal a namiesto interceptionu urobil akurát hrubú chybu, ale inak sa vám pred očami predvedie rastúca elita ligy na poste free safety.

Special teams:

Steelers: 5 Seahawks: 6

Ani jedna strana nemá na svojej strane výrazne lepšieho kickera, za Seahawks ale hovorí lepší potenciál v returnerovi. Leon Washington je totiž v returnovaní dlhoročný špecialista a so svojimi kariérnymi číslami je hneď druhý v počte TD z kickoff returnov. Len o jeden jediný TD si drží totiž vedenie Joshua Cribbs z Clevelandu.

Coaching staff:

Steelers: 8,5 Seahawks: 6

HC Tomlina môže slepo Steelers závidieť väčšina tímov ligy. Napriek relatívne mladému veku je jeho charizmu a trénerský podpis vidieť na míle ďaleko. Steelers ale nie sú zďaleka len o Tomlinovi, nemenej dôležitý je i „otec zone blitzu“, defenzívny koordinátor Dick Lebeau. Jeho posledným žiakom, ktorý sa rozhodol otestovať si naostro v NFL nadobudnuté vedomosti je napr. Ray Horton, ktorý sa pred sezónou upísal Cardinals ako defenzívny koordinátor. Zhodou okolností bude slúžiť pod HC Kenom Whisenhuntom, bývalým OC Steelers.

Na druhej strane Seattle minulý rok prevzal ako hlavný tréner Pete Carroll, ktorý sa rozhodol zanechať univerzitný tím USC a vrátiť sa do NFL. V premiérovom roku ho inak viac ako  čokoľvek iné preslávili spontánne reakcie za postrannou čiarou. Očividne sa nebojí odvážnych rozhodnutí, akurát ale aby nezabudol pritom na podporu vedenia. Medzi odvahou a osudom ako Josh McDaniels je totiž len tenká hranica.

X factor: Ako inak, domáce prostredie

Seahawks musia cestovať naprieč USA do Pennsylvánie a rozhodne ich na východe nečaká príjemná atmosféra. Heinz field je totiž špecifický štadión a vyhrať na ňom je problém pre všetky tímy bez rozdielu vzdialenosti. Nedá im inak nespomenúť, že rovnako ako aj Steelers, tak aj Seahawks doma ťažia z perfektnej atmosféry na štadióne. To všetko samozrejme platí ale len do momentu kým sa publikum neobráti proti Tavarisovi Jacksonovi a nezačne vyvolávať meno Charlieho Whitehursta.

Zhrnutie:

Steelers: 66,5 Seahawks: 48,5

Celkovo to na papieri vychádza jasne v prospech Steelers, ale všetci vieme, že lopta je šišatá a stať sa môže naozaj čokoľvek. Pokiaľ budú chcieť Seahawks na východe prekvapiť, budú musieť zastaviť v prvom rade ofenzívu Steelers. Za istých ťažšie predvídateľných okolností by sa to mohlo Seahawks podariť, ale k úspechu to určite stačiť nebude. Pridať sa bude musieť určite i Leon Washington  s nejakým podareným returnom, a najmä ofenzíva Seattlu, ktorá bude musieť nájsť spôsob ako udržať tlak zo strany obrany Pittsburghu. Takže zvládne ofenzívna lajna Seahawks nápor zo strany blitzburghu? Bude práve výkon Tavarisa Jacksona to, čo nás v nedeľu takmer všetkých (ne)prekvapí? Ukážu Steelers konečne tento rok, že Super Bowl hangover sa ich netýka? Odpovede na tieto, ale aj mnoho ďalších otázok sa veru  dozvieme už v nedeľu v priamom prenose na Nova Sport, takže nezabudnite o 19-00 na výkop druhého kola základnej časti NFL…

Tip na víťaza: Pittsburgh Steelers

Preview Bonus

Ako (ne)funguje ofenzíva Seahawks

HC Pete Caroll patrí do školy Billa Walsha, takže podľa vlastného presvedčenia sa snaží hrať v ofenzíve systém zvaný West coast. Inými slovami Carroll sa stotožňuje z názorom, že QB je najzložitejšia pozícia vo fotbale, a tak sa treba snažiť čo najviac mu zjednodušiť jeho situáciu. Za týmto účelom teda najal za ofenzívneho koordinátora Darrella Bevella. Bevellov west coast si v prvom rade zakladá na presadení tvrdej behovej hry. Za týmto účelom prišiel do Seattlu trénovať ofenzívnu lajnu Tom Cable, ktorý mal solídne výsledky s lajnou Raiders. Seattle teda bude využívať tento rok zónové blokovanie ofenzívnej lajny, ktoré by malo hlavne nováčikom predsalen o niečo uľahčiť situáciu. Potom prichádzajú na rad play action pasy a bootlegy. Carroll taktiež rád vkladá do systému agresivitu v podobe pokusov na dlhé prihrávky. Posledná špiecialita, ktorú by mala tento rok vytiahnuť ofenzíva Seahawks je motion – časté premiestňovanie hráčov pred samotnou rozohrávkou.

Inak v realite teda vyzerá ofenzíva Seahawks tak, že majú najmladšiu OL ligy. To má za následok problémy s aplikovaním behovej hry, či dobrej ochrany QB v pockete. Keď máte navyše nepresného QB, ktorý nie je ochotný a ani schopný rozdávať presné prihrávky, potom sú receiveri ako Sidney Rice či Mike Williams, obaja vysoký hráči, ktorí sa ťažko separujú od obrancov, to posledné čo potrebujete. Výsledok je teda zatiaľ celkom disfunkčná ofenzíva.

Defenzíva Seahawks

Na defenzívnej strane sa Pete Carroll pokúsi tento rok implementovať ako základ formáciu 4-3 Under. Minulý rok tento systém hrali Seattle s niektorými hráčmi zodpovednými až za 2 „diery“ (2-gap system), no tento rok by malo výlučne jednať len o 1-gap system. Špecialitou tejto formácie je, že dovoľuje efektívne rushovať QB, ale aj zastavovať behy. Pozoruhodnosťou tejto formácie je, že DE na slabej strane má označenie ako LEO a často poľuje na QB i z dvojboďáku ako keby sa jednalo o OLB. Do značnej mieri tak táto obrana nielen vizuálne ale aj funkčnosťou pripomína napr 3-4 1-gap system. Ešte by som nemal zabudnúť ale na hlavné krédo Carrollových defenzív, ktorým je produkovanie turnoverov. Nečakajte teda od Seahakws, že budú súperov zastavovať po troch hrách, ale skôr agresívnejší a zároveň nebezpečnejší prístup.

Steelers v útoku

Bruce Arians je v Pittsburgu ako OC dosť pozoruhodný pojem. Zvesti o jeho vyhodení sa obyčajne objavujú v pravidelných intervaloch i niekoľkokrát do roka, vzhľadom k tomu, že nie je vyznávačom nejakých ortodoxných pravidiel. Tento chlap má proste odvahu na čokoľvek a táto skutočnosť je teda alfou a omegou jeho úspechov i neúspechov. V prvom rade si získava odporcov až príliš častým pasovaním, ktoré pomaly ale isto robia z ofenzívy Steelers pass-happy systém. Druhá vec je teda fakt, že Arians je potom schopný pasovať i v situáciách, ktoré hlasne volajú po behovom signále.

Behová hra Steelers vyzerá ako klasický „smash-mouth“ fotbal, na čo je Mendenhall ako stvorený. Charakteristické sú napr. pully od guardov. V posledných rokoch ale pričinením Ariansa mierne upadá behová hra Steelers a do popredia sa dostávajú skôr krátke pasy na receiverov, či screeny ako čiastočná náhrada. Pasovej hre inak zaručujú úspech najmä formácie s 3 či 4 WR na ihrisku a pochúťkou sú samozrejme deep pasy na rýchlika ako je Mike Wallace.

Blitzburgh Steelers

Nepoznám charakteristickejší výraz pre obranu Steelers ako zone blitz. Dick Lebeau ako DC má v Pittsburgu zabehnutú klasickú 3-4 2-gap defenzívu. Dlhé roky s minimálnymi prestávkami figurujú ako špičkový tím, čo sa týka zastavovania behu. Po zastavení behovej hry súpera následne prichádza zdrvujúci pass rush v prevedení „zone blitzu“ alebo aj „fire zone“. V hlave Dicka Lebeau to znamená 6 hráčov v coverage, dostať svojich LB alebo DL do výhodného matchupu, napr. proti running backom súpera, získať prípadne pre jedného hráča „free shot“ a nechať pritom niektorých súperových ofenzívnych lajnmenov úplne bez práce.

Tvrdé hity, často až za hranicou únosnosti sú taktiež na dennom poriadku. Proste nechceli by ste hrať proti obrane Steelers pokiaľ majú ako obyčajne svoj deň. Harrison s Woodleym sú perfektný OLB a aké možnosti dáva obrane Steelers ešte Lawrence Timmons by sa dalo rozoberať na niekoľkých stranách. Troy Polamalu? To meno hovorí za všetko, myslím, že nepotrebujem už povedať nič viac

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s