Preview: New York Giants @ Philadelphia Eagles

Dnes večer prichádza na rad jedna z najtradičnejších rivalít v NFL – Philadelphia Eagles vs New York Giants. Na výber budú mať oba tímy v len dve možnosti. Zopakuja sa výsledok z “The Miracle at the  Meadowlands 2” z minulého roka a sláviť budú teda Eagles? Alebo sa “dream team Eagles” konečne prebudí zo sna do krutej reality vďaka facke od tímu New York Giants? Bez ďalších informácií to vyzerá teda tak, že oba tímy majú vyrovnané šance. No realita a hlavne preview, ktoré práve čítate vám dokáže, že misky váh sú predsalen trocha naklonené, preto pozorne čítajte už nasledovné riadky…

Quarterback

Giants: 6 Eagles 8

V tomto zápase si to proti sebe namieria na poste QB dva úplne odlišné typy. Na jednej strane „gunslinger“ a „pocket passer“ Eli Manning, ktorý verí, že on a Tom Brady sú vlastne v jednej výkonnostnej triede. Nuž, možno dokáže hodiť viac ako 30 TD, či 4000 yardov ako Brady, ale 25 interceptionov? To nie je ani len nejaká trieda, to je proste samé dno NFL v počte intov, pretože k 25 interceptionom Manninga sa minulý rok nikto ani len nepriblížil. V nedeľu teda dostane Eli príležitosť dokázať nám, či si skutočne (ne)zaslúži 15 miliónov dolárov ročne…

Na druhej strane bude obrane Giants čeliť hviezda Eagles Michael Vick. Skutočná dvojitá hrozba pre obranu Giants, keďže Michael dokáže nielen skvele nachádzať svojich WR, ale taktiež aj zabehnúť osobne po desiatky yardov. Je proste ďaleko viac než len obyčajný „scrambler“. Niektorým sa inak možno bude zdať 8 pre neho ako prísna známka, ale vedzte, že Michael odohral 16 zápasov v sezóne jediný krát v kariére a vôbec jeho samotný štart v zápase je otázny po otrase zo zápasu s Falcons.

Inak pre tých čo si myslia, že Giants dokážu Eagles poraziť i s Kafkom by som mal ešte pár slov. Správy z tohtoročného kempu Eagles hovoria, že Kafka má za sebou skvelú prípravu a v pozitívnom svetle sa teda uviedol pred štartom sezóny. Slušne sa predviedol i ako záskok minulý týždeň proti Falcons, ale aké sú fakty z toho zápasu? Z 10 pokusov o prihrávku to boli u Kafku 4 krát screen, 2x checkdown na RB a raz to bola „hail mary“ v štýle Rexa Grossmana. Suma sumárum, Kafka takmer neprehodil line of scrimmage a keď už áno, všetci vieme ako Maclin ukončil útok. V mojich očiach je teda Kafka talentovaný QB, ale osobne sa necítim ešte na to menovať ho spoľahlivým štartujúcim QB.

Running backs

Giants: 7 Eagles: 7

New York má k dispozícii zaujímavé combo Ahmad Bradshaw – Brandon Jacobs. Zatiaľ čo Ahmadova výhoda je rýchlosť, akcelerácia či rýchle kľučky, Brandon Jacobs si to radšej namieri stredom medzi vlastných ofenzívnych tacklov. Momentálne z tejto dvojice má navrch Bradshaw, ale nie je to tak dávno, čo hral Jacobsovi len druhé husle. Inak to vyzerá tak, že tento krát Jacobs porciou hracieho času doháňa Ahmada, čo je vlastne aj dôvod prečo som tento rok dal ruky preč od running backov Giants vo fantasy football.

Ronnie Brown bol kedysi voľba v prvom kole draftu, no realita je taká, že v backfielde Eagles má momentálne hlavné slovo Lesean McCoy. Nielen pre fanúšikov Eagles je to pomaly druhý Brian Westbrook, keďže chytať passy, či behať screeny mu nerobí najmenší problém. Čo mu ale robí problém je stále neadekvátny pass blocking a problém pri preberaní blitzujúceho obrancu. Takže predsa len to bude ešte chcieť nejaký ten čas, kým ho legitímne označíme za druhé zjavenie Briana Westbrooka.

Wide Receivers + Tight ends

Giants: 4 Eagles: 7,5

Asi vám nemusím ani vravieť ako perfektný je v drese Giants Hakeem Nicks. Ďalej si pridajme ešte rýchlika ako je Mario Manningham a to je tak všetko. V prípade Giants narážame takmer na nulovú kvalitu náhradníkov na poste WR, či štartujúcich TE. V podstate na to doplatia aj v zápase proti Eagles, keďže Manninghamov štart po otrase mozgu je vážne v ohrozený a Hixon sa už vyhrieva na IR. Keď je teda váš WR2 neskúsený Cruz a na slotovi Brandon Stokley, môžete teda chcieť aby som vám to schválil ako čo i len priemerný WR corp?

To Eagles budú mať v nedeľu k dispozícii štvoricu Desean Jackson, Jeremy Maclin, Jason Avant a Steve Smith. Evidentné je, že Avant je pre Eagles spoľahlivý slot receiver a Steve Smith sa po zranení tiež pomaly zapája do ofenzívy. Menej evidentné je ale, kto je vlastne lepší z dvojice Jeremy Maclin? Určite neurobím chybu keď poviem, že známejší je Desean Jackson. No rozruch zaručene vyvolá tvrdenie, že Maclin je najlepší WR Eagles. Už minulý rok správy po sezóne hovorili o tom, že vo Philadelphii si plne začínajú uvedomovať, že Maclin je naj WR tímu. Možno nemá rýchlosť ako DJax, ale zaručene má lepšie ruky, lepšie pracuje v prehustenom priestore a je taktiež nepomerne lepší route runner. DJax inak dostáva viac pozornosti od obrán súpera ako obávaný playmaker, avšak Maclin si už v zápasoch bez problémov poradil i bez Jacksona priťahujúceho pozornosť. Si myslíte ako zástanca DJaxa, že vám ešte ostal tromf? Nuž tak to vás asi sklamem, pretože i produkcia v prvých 35 zápasoch kariéry spomínaných hráčov je veru na strane Maclina:

Jeremy Maclin – 149 rec, 2,138 yds, 17 TD / DeSean Jackson – 139 rec, 2,300 yds, 13 TD.

Offensive line

Giants : 4  Eagles : 4

Ofenzívna lajna Giants si v offseason prešla určitými zmenami a bohužiaľ sa to negatívne odrazilo i na jej výkonoch. Z 49ers prišiel napr. center David Baas, ktorý je podľa fanúšikov Giants a 49ers dosť podceňovaný hráč. Will Beatty si inak vedie slušne ako nový LT a skúsiť vyslúžilého Dielha na guardovi tiež nebolo úplne na zahodenie. Talent tam teda zrejme je, neefektívny run či pass blocking bude teda skôr vecou krátkej prípravy. V tom prípade by teda výkony OL Giants mali dostať stúpajúcu tendenciu ako nám sezóna bude pomaly ubiehať.

Ani ofenzívna lajna Eagles tento rok tiež nie je žiadna sláva.  Hra nováčika Kelceho na centrovi je aspoň priemerná, čo sa dá v poriadku akceptovať. Horšie je to ale s guardom, ktorý bol tento rok draftovaný Philadelphiou v prvom kole. Reč je veru o Dannym Watkinsovi, ktorý rozhodne nemá ustlané na ružiach a nepomáha si ani svojimi výkonmi. V podstate zvyšok lajny Eagles ani nestojí za reč okrem LT Jasona Petersa, o ktorom vám tiež veľa milého nepoviem. To, že je často nadhodnocovaný vedia aj v najtvrdšom jadre fanklubu Eagles, takže rozoberať ako sa z len nadpriemerného hráča stal pravidelný „pro bowler“, nebude mať asi význam.

Defensive line

Giants: 8 Eagles: 9

Ak sa majú Giants čím chváliť v obrane tak je to jednoznačne defenzívna lajna. Justin Tuck ako DE patrí k absolútnej špičke ligy. Naviac je pre Giants užitočný aj ako schopný rusher z interioru lajny, takže defenzívny koordinátor v New Yorku má celkom voľnú ruku s umiestnením Tucka a na tretích downoch teda nikdy neviete odkiaľ vlastne Justin prichádza. Jason Pierre-Paul je zase vychádzajúca hviezda rovnako na pozícii DE. Giants ho dostali pred dvoma rokmi v drafte a po mizernom minulom roku začal v príprave konečne preukazovať praktické využitie svojho neuveriteľného atletického talentu. Po dvoch zápasoch 2,5 sacku na konte? Vyzerá to tak, že v nedeľu bude možné sledovať vychádzajúcu hviezdu NFL. Chýba vám ešte meno Osi Umenyiora? Nuž ani vám veľmi nemusí, o tom ako je tento chlapík preceňovaný by sa dali písať básne. Solídny pass rusher? Zaručene, ale keď sa niekto ani nesnaží predstierať, že má záujem zastavovať running backa, potom všetko nie je s kostolným poriadkom.

Eagles DL je dokonca tento rok na tom ešte lepšie ako GIants DL. V offseason prišli do tímu bývalý DE Titans Justin Babin, či bývalý DL Packers Cullen Jenkins. Obaja sú skvelí pass rusheri, Jenkins dokonca nemá problém vytvárať nátlak z interioru. K tomu je v tíme Trent Cole ako ďalší špičkový DE podobne ako Tuck a zo zranení sa zotavuje talentovaný Brandon Graham. Niet sa preto čo čudovať, že Eagles konečne po rokoch dostávajú sacky aj bez zahraní exotických blitzov  Jima Johnsona.

Linebackers

Giants: 5 Eagles: 4

Na pozícii LB sa veru Giants a Eagles momentálne nemajú veľmi čím chváliť. New York má na svojej strane aspoň všestranného Kiwanuku, ktorý sa nebojí postaviť i priamo na DL. Bez Goffa na IR a s Boleym, ktorý vyzerá niekedy skôr ako atlét hrajúci LB, než atleticky nadaný LB, to už ale žiadna sláva nie je.

Eagles a ich mnohoročné problémy s pokrývaním TE sú už dobre známa pesnička opakujúca sa rok čo rok. Proti Atlante sa ukázal aspoň Casey Matthews ako veľmi dobrý tieň pre Tonyho Gonzaleza, takže nádej pre Eagles tam veru je. Inak je mladý a talentovaný LB corp Eagles ďaleko od ideálu a hráči budú musieť najskôr nazbierať skúsenosti aby si vyslúžili vyššie známky.

Defensive Backs

Giants: 7,5 Eagles: 8

Prince Amukamara na IR, Terell Thomas na IR – to si teda Giants vytrpeli svoje ešte pred štartom sezóny. Zostal im ale ešte na CB solídny Corey Webster, či Aaron Ross, ktorý sa tento rok snaží o prvú kompletnú sezónu v NFL. Početné zranenia mu totiž zatiaľ nikdy nedovolili naplno preukázať dobrý talent počas celej sezóny. Na safetym majú inak Giants solídnu dvojicu Antrell Rolle – Kenny Phillips a nedá mi do tretice nespomenúť zranenia. Kenny Phillips je free safety z prvého kola draftu, ktorého tiež zranenia držia ďaleko od možnosti prepracovať sa na špičku ligy. Posledný príklad hovoriaci za všetko – bývalý LSU safety Chad Jones sa takmer zabil pri havárii len mesiac potom, čo ho draftovali Giants.

To Eagles narozdiel od Giants nemajú problémy so zdravým v secondary. V prvom rade inak Eagles disponujú triom talentovaných cornerbackov. Shutdown corner Nnamdi Asomugha, rýchlik Dominic Rodgers-Cromartie a nakoniec ešte donedávna často preceńovaný Asante Samuel. Hodnotenie ale zrážajú výkony hráčov na pozícii safety. Po odchode Mikella totiž ostala na safety slušná diera, ktorú neskúsený mladíci len ťažko okamžite zaplnia. Osobne inak rád upozorním na talentovaného FS Natea Allena, ktorý môže už čoskoro začať udivovať ako solídny ballhawk. V podstate sa o to pokúšal i minulý rok, ale rovnako ako predviedol záblesky geniality, tak dokázal v niektorých zápasoch i podobne vyhorieť.

Special teams

Giants: 4 Eagles: 7

Matt Dodge bude musieť tento krát zaručene lepšie puntovať, pretože nie je to tak dávno čo mu špičkový punt returner ako Desean Jackson vrátil jeden punt späť do endzóny.

Coaching Staff:

Giants: 6 Eagles: 7

Giants momentálne vedie ako HC Tom Coughlin, ktorý s New York pred pár rokmi i získal SB. To ale ešte pracoval ako defenzívny koordinátor v tíme Giants súčasný OC Rams, Steve Spragnuolo. V podstate od jeho odchodu je obrana Giants len tieňom toho čo bývala pod Spragnuolom. V modrej polovici New Yorku ale veria, že skúsený Perry  Fewell by s tým nakoniec mohol niečo spraviť.

U Eagles na horúcej stoličke sedí už pekne dlho Andy Reid. Čokoľvek iné ako úspešné ťaženie v PO sa mu bude tento rok ťažko vysvetľovať, takže tlak na Andyho je enormný. Rovnakým spôsobom ako zranil Giants odchod Spragnuola zranila Eagles náhla smrť DC Jima Johnsona, ktorý podľahol rakovine. Obrana Eagles odvtedy tiež stratila tvár, ktorú jej dal jeden z najlepších DC NFL, spomínaný Jim Johnson. Preslávili ho najmä exotické blitzy, ktoré sa márne pokúšal efektívne využívať jeho nástupca Scott McDermott. Šancu tak pre tento rok dostal ako DC Juan Castillo, ktorý ako bývalý tréner OL možno bude vedieť, akým spôsobom to vlastne Jim Johnson terorizoval za tie roky jeho ofenzívnych linemanov.

X-factor: Zranenia

Zraneniami zdedcimovaný WR corp, preriedená secondary, nezohratý hráči na OL. Asi takto nejako pôsobí na mňa  celý tím Giants. Inými slovami majú až príliš veľa zranení na dôležitých postoch. Na druhej strane inak tiež nie úplne istý štart Vicka, takže zranenia rozhodne seriózne prehovoria do výsledku zápasu.

Zhrnutie:

Giants: 51,5 Eagles: 61,5

Na papieri to teda vychádza v prospech Eagles a k tejto voľbe sa osobne prikláňam i ja. Nie som si osobne veľmi istý, ako vôbec bude pracovať ofenzíva GIants bez Manninghama proti Eagles. V prvom rade bude musieť Eli prestať s turnoverami a potom sa môže obrana Giants pokúsiť vymazať Vicka a spol. Bude to ale v schopnostiach Giants zastaviť jeden z najdynamickejších útokov ligy? A vôbec s Asomughou na Nicksovi, bude Manning schopný operovať v útoku len s hráčmi ako Cruz, či Stokley? Nuž na tieto otázky si myslím svoju odpoveť, ale radšej nebudem predbiehať a odporučím vám pozrieť si v nedeľu o siedmej naživo rivalské stretnutie medzi Giants a Eagles na obrazovkách Nova Sportu.

Tip na víťaza: Philadelphia Eagles

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s